Agah Özgüç toprağa verildi | Kültür-Sanat Haberleri

Agah Özgüç toprağa verildi

Agah Özgüç, Şakirin Camii’nde ikindi vaktini müteakip kılınan cenaze namazından sonrasında Karacaahmet Mezarlığı’nda toprağa verildi. Cenaze törenine Özgüç’ün ailesinin yanı sıra kültür sanat dünyasından oldukca sayıda isim katıldı.

Agah Özgüç’ün kızı Cansel Özgüç, yapmış olduğu açıklamada, babasını kaybetmenin üzüntüsünü derinden hissettiğini belirterek, yaşlılığına karşın vefatının ani bulunduğunu söylemiş oldu.

Cansel Özgüç, babasının Türk sinemasına ilişkin oldukca mühim bir arşive haiz olduğuna işaret ederek, “Son dört senedir oldukca yakındık birbirimize. Her gün görüşüyorduk. Türk sineması oldukca mühim bir kıymetini yitirdi. Zira hepimiz bir belge lazım olduğunda ona soruyordu. O da sevmiş olarak destek oluyordu. Tanrı rahmet eylesin, mekânı aden olsun” dedi.

Yeşilçam oyuncularından Yavuz Karakaş da Agah Özgüç’ün kendisine beyaz perdede oldukca yardım ettiğini dile getirerek, “Devamlı tatlı dili ve güler yüzüyle karşılardı bizi. Ses dergisinde benimle yapmış olduğu röportajları yayınladı. Fazlaca güzel bir arkadaşımızdı. Nur içinde yatsın, mekanı aden olsun” ifadelerini kullandı.

 

Yavuz Karakaş, Özgüç’ün Türk sinemasının ve Yeşilçam’ın zamanı yazdığını ve oldukca büyük bir arşiv topladığını aktararak, kendisi şeklinde Yeşilçam’a emek vermiş oyuncuların varlığını Agah Özgüç’e borçlu bulunduğunu söylemiş oldu.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.