Bakanlıktan beyazperdeye yeni destek | Kültür-Sanat Haberleri

Yeni destek sunar açıklandı

Yeni ve nitelikli eserlerin üretimiyle Türk sinemasının gelişimine ve gençlerin sektöre adım atmalarına imkân sağlayacak destek sunar için, beyaz perde sektörü ve Bakanlık temsilcisinden oluşan 8 kişilik kurul tarafınca değerlendirme yapılmış oldu. Değerlendirme sonucunda 30 senaryo ve diyalog yazım projesine 624 bin lira, 31 kısa film yapım projesine 975 bin lira ve 4 animasyon film yapım projesine 215 bin lira olmak suretiyle toplamda 65 projeye 1 milyon 814 bin lira destek sonucu alındı.

Destek alan hanım senarist ve yönetmen sayısındaki artış dikkat çekti. Senaryo türünde destek alan hanım oranı yüzde 50, kısa film yapım türünde yüzde 30 olurken animasyon film yapım türünde destek alanların tamamı hanım yönetmenlerden oluştu.

Gelecek aylarda devam edecek beyaz perde destekleri kapsamında ilk uzun metrajlı kurgu film yapım, uzun metrajlı beyaz perde film yapım, dağıtım ve tanıtım, ortak yapım ve çekim sonrası destek başvuruları mart ayında, belgesel film destek başvuruları ise mayıs ayında değerlendirilecek
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.