BAŞKANIMIZ BİLGİN MAHALLE MECLİSİ TOPLANTILARINA DEVAM EDİYOR…

ileadmin

BAŞKANIMIZ BİLGİN MAHALLE MECLİSİ TOPLANTILARINA DEVAM EDİYOR…

“Bizim Makamımız Mahallelerimiz” sloganıyla bulmuş olduğu her fırsatta esnaf ve vatandaşlarla bir araya gelen Belediye Başkanımız Hilmi Alim, Mahalle Meclisi Toplantıları’nın 3’üncüsünü Yenişehir, Kızılırmak, Üçlerbey ve Yahyabey Mahalle sakinlerinin katılımıyla gerçekleştirmiş oldu.

Yenişehir Mahalle Muhtarlığı yanında düzenlenen açık hava toplantısında vatandaşlarla bir araya gelen Başkan Alim, terminal çevre düzenlemesi, AKSU’nun ilave etapları ve Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı projesinde gelinen son aşamayı anlatarak mahalle sakinlerinin sorunlarını ve taleplerini dinledi.
 

Toplumsal mesafe, hijyen ve maske kurallarına riayet edilerek düzenlenen açık hava mahalle toplantısına Başkanımız Alim’in yanı sıra; AK Parti İl Başkan Vekili Yusuf Tanrıverdi, Merkez İlçe Başkanı Muhammet Burak Kuruçay, Belediye Başkan Yardımcıları, Özbelsan AŞ Genel Müdürümüz Ahmet Kuzu, ilgili birim müdürleri ve mahalle muhtarları katıldı.

Ortak ihtiyaçların belirlenmesi, karar süreçlerine halkın katılım sağlaması ve dolaylı olarak yaşam kalitesinin geliştirilmesi amaçlanan toplantıya; cami imamları, cami dernek başkanları, muhtarlar, azalar, okul müdürleri, okul aile birliği başkanları, AK Parti mahalle başkanları ve site yöneticileri ile mahalle sakinleri şeklinde geniş bir yelpazeden katılımcı iştirak etti.

Programda bir selamlama hitabı icra eden Yenişehir Mahallesi Muhtarı Fatih Kaynar, “Başkanımıza ve ekibine mahalle meclisi toplantısını düzenledikleri için mahalle sakinlerim adına oldukca teşekkür ediyorum. Mahallemizle ilgili yapacağınız hizmetlerde eksikliklerimizle ilgili tüm mesele ve sıkıntılarla sizlerle yazışma halindeydik, devamlı bizlere öncelik verip destek oldunuz. Bugün de konuşacağımız mevzularla ilgili destek olacağınıza inanırım. Sizlere mahalle sakinlerimizle beraber hazırlamış olduğumuz dosyayı sunacağız. Bu dosyada sizden talep ve taleplerimiz gene meydana getirilen çalışmalarla ilgili de teşekkürümüz bulunuyor. Bu sorunlarımızın çözümü noktasında gene ortak akıl ve istişare düsturuyla yola çıkarak en kısa sürede çözeceğinize asla şüphemiz yok.” dedi.

Yahyabey Mahallesi Muhtarı Muhittin Admış, “Burada başta Belediye Başkanımız olmak suretiyle Mahalle Meclis Toplantılarının düzenlenmesinde alın teri döken her insana oldukca teşekkür ediyoruz. Her mevzuda mahallemizin eksikliklerini gideren Belediye Başkanımıza, Sivas Belediyesine en içten teşekkürlerimizi sunuyoruz. Mahallemizde yaşanmış olan mesele ve sıkıntılar mevzusunda aslına bakarsanız Belediye Başkanımız Hilmi Alim ile devamlı yazışma halindeyiz. Kendisine sorunlarımızı iletiyorduk, şimdi de mahalle sakinlerimiz Başkanımız ile bir araya gelecek mesele ve sıkıntılarını Başkanımıza iletecek. Bu ortam hakkaten oldukca mühim… Saydam belediyecilik anlayışıyla ortak akıl ve istişareye ehemmiyet veren Başkanımız bu projesiyle seçim öncesi verdiği sözü de yerine getirmiş oluyor. ‘Seçildiğim vakit çarşıda, pazarda, sokakta, esnafta, yolda belde her yerde olacağız. İçe dönük değil dışa dönük bir belediyecilik anlayışıyla hemşehrilerimizin içinde olacağız, hesap vermekten korkmayacağız’ diyordu sözünü tuttuğu için kendisine teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.
 

Üçlerbey Mahallesi Muhtarı Ahmet Tecer ise “Öteki muhtarlarımız gerekeni söylemiş oldu. Bugün burada mahalle sakinlerimizle beraber Başkanımızla bir araya gelmekten dolayı mutlu olduğumuzu ifade etmek isterim. Kendisine bu şekilde bir organizasyon yapmış olduğu için teşekkür ediyorum. Park ve bahçeleriyle, yol, kaldırım çalışmalarıyla şu anda belediyemiz şehrin 4 bir yanında hizmet veriyor. Ikimiz de mahallemiz olarak lüzumlu mevzuları Başkanımızla istişare ederek çözüyoruz. Kendisine teşekkür ediyorum.” dedi.
 
HESAP VERİLEBİLİR BİR ANLAYIŞLA HEMŞEHRİLERİMİZE HİZMET EDİYORUZ
Arkasından kürsüye gelen Belediye Başkanımız Hilmi Alim; “Katılımcı belediyecilik anlayışı ve hesap verebilen saydam bir anlayışla başlatmış olduğumuz mahalle meclisi toplantılarının üçüncüsünü sizlerle beraber icra ediyoruz. Bu toplantıya niçin gerekseme duyduk niçin düzenliyoruz. Bu sebeple biz belediye olarak sizden aldığımız yetkiyle bu millete, hemşehrilerimize hizmet etmekle görevliyiz. Bunu yaparken de halkı yönetime katarak ve yapmış olduğumuz hizmetin saydam bir halde olmasına itina göstererek hesabını verebilen bir anlayışla hizmet etme amacında olduğumuzu bilmenizi istiyoruz. Şu demek oluyor ki katılımcı ve hesap verilebilir bir belediyecilik anlayışı ile beraber milletimizle, hemşehrilerimizle bir araya geleceğiz. Bu şehre beraber hizmet edeceğiz, beraber yöneteceğiz ve bunun gereği olarak da sizlerle istişarelerde bulunmak, sizlere hesap verebilmek için bu biçim toplantılarımıza ehemmiyet veriyoruz.

İlk toplantımızı Fatih Mahallesi’nde ikincisini Esentepe Mahallesi’nde gerçekleştirdik ve üçüncüsünü de sizlerle beraber icra ediyoruz. Bu toplantıyı düzenlerken mühim olanın sizler bulunduğunu, açık mikrofon şeklinde her insanın özgürce sual sorabildiği, derdini, sıkıntısını anlatabildiği bir organizasyon yapmayı planlıyorduk, oldukca şükür bunu da gerçekleştiriyoruz. Bu toplantılar bir kez olmayacak bugün burada konuştuklarımız, anlattıklarımız sorunlarımız ve sıkıntılarımızın çözümü noktasında belediye başkan yardımcılarımız, birim müdürlerimizle, ilgili kurumlarımızda beraber ortak bir emek harcama içine girerek bu sorunlarımızı çözeceğiz. Sonrasında bunu tertipli olarak yapacağız ve sizlere hesap vereceğiz. Geçen yıl bu mevzuyu konuşmuştuk, bu problemi çözdük. Bu yıl hangi mevzumuz var, hangi sorunlarımız var, hangi sıkıntılarımız var, onları çözmek için sizlerle beraber ortak hedef ortak payda doğrultusunda daha yaşanabilir bir Sivas hedefi ile çalışacağız.

Millet bizlere yetki verdiği sürece varız. Dolayısı ile biz şunu da biliyoruz; bizlere yetki veren milletin devamlı bizlerden verdiği yetkiyi alma ve devamlı lüzumlu takdirde de hesap sorma yetkisinin bulunduğunu biliyoruz. Bu kent için risk alarak, irade ortaya koyarak kaynakları etkin ve verimli kullanarak hizmet etmeye çaba gösteriyoruz. Yapmış olduğumuz hizmetleri de muhataplarına kısaca sizlere yerinde aktarmak istedik.” diye konuştu.
 
SOSYAL BELEDİYECİLİKTE ÖNCÜ OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ
“26 aydır sizlerden aldığımız güç ile şehrimiz memleketimiz olan Sivas’a hep beraber hizmet ediyoruz” diyen Başkanımız Alim, “Bu 26 ayın 14 ayını Pandemi şartlarında geçirdik. Bu kapsamda toplumsal belediyeciliğe ağırlık verdik. Toplumsal belediyecilikte neyi kast ediyoruz; zor bir süreçten geçiyoruz, devletimiz karar aldı, genelge yayınladı ‘cemiyet sağlığımız önceliğimiz’ dedi.

Bu kapsamda esnafımız iş yerini kapattı, yanında çalışanlar işine gidemez oldu. Eğitimi uzaktan yapmak zorunda kaldık. Eğitimde değişik gereksinimler hayata merhaba dedi.  Ikimiz de bu zamanda toplumsal belediyeciliğe öncelik verdik ve yapmış olduğumuz bütçe çalışmalarında önceliğimizi toplumsal belediyeciliğe verdik. 2020 yılı içinde çeşitli kalemlerden 58 milyon liralık toplumsal desteklerde bulunduk. Mesela 4 bin öğrencimizin bir senelik web paketi dâhil olmak suretiyle tabletini dağıttık, niçin şu sebeple uzaktan eğitime katılamayan öğrencilerimiz vardı. Eğitimde fırsat eşitliğini sağlamamız gerekiyordu ve belediye olarak elimizi taşın altına koyduk.

Esnafımız genelge kapsamında dükkânlarını kapattılar, sağ olsun esnafımızda bu çağrıya kulak verdi ve dükkânlarını kapattı. Esnafımıza üç seferde 2020 yılı Nisan ayında, 2021 yılı Ocak ayında ve 2021 yılı Mayıs ayında üç kapatmada da toplamda 1000 TL, 1500 TL ve 1000 TL olmak suretiyle esnafımıza 3500 TL nakdi destekte bulunduk. Bunu da Türkiye’de ilk icra eden belediyelerden biriyiz. 2019-2020-2021 yılları aralığında belediye kiracılarımızdan bu Pandemi döneminde kapalı olanlardan kira almadık. Pandemi döneminde kiralarını da zam yapmadık. Bununla birlikte 2019-2021-2021 yıllarında suya da herhangi bir zam yapmadık. Bunun haricinde toplumsal bir belediyecilik gereği esnafımızın, vatandaşımızın gerekseme sahibi hemşehrilerimizin yanında olduk yanında, olmaya da devam edeceğiz.” dedi.

PROJELERİMİZİ SEKTEYE UĞRATMADIK
“Projelerimizi de tek tek hayata geçiriyoruz.” diyen Başkanımız Alim, “Kızılırmak projemizin en mühim ayağı olan Kızılırmak atıksu kollektör hattı ihalesini yaptık ortalama 10 milyon Euro değerinde. Bugün de yerinde gezerek araştırmalarda bulunduk, inşallah seneye Kasım ayında alt yapı işi tamamlanmış olur. Bu bizim için oldukca oldukca önemliydi. Avrupa Birliği’nin desteğiyle yapıyoruz, bu proje tamamlandığı vakit bu aralar gündemde olan bir mevzumuz var musilaj kirliliği, Marmara Denizi’nin kirlenmesinden kaynaklı. İnşallah Kızılırmak projemize yapacağımız kollektör hattıyla beraber Kızılırmak’ın kirlenmesinin önüne geçmiş olacağız.

Ulaşım projelerimizin birçoğunu tek tek hayata geçiriyoruz; bu kapsamda mahallemizi de ilgilendiren Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı’ndaki çalışmalarımız devam ediyor. Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı, ilk etap çalışmalarını tamamladık, derhal yanımızda sizler de görüyorsunuz lüzumlu ağaçlandırma çalışmasını yürüyüş yolunu da yaptık. İkinci kısım çalışmalarımız gecikti biliyorsunuz ki bu alanda bir bayındır sorunumuz vardı, mevcut bayındır düzenlemesini yaptık, imarımız kesinleşti. Hemşehrilerimizle defaatle bu mevzuyu görüştük, tartıştık, imardaki yoğunluk artışını hemşehrilerimizi de üzmeden halletmeye çalıştık. Biz o bölgeyi 18 uygulayarak çözelim istedik şu anda da 18 uygulaması tamamlandı. Askıya çıkacak halde. İnşallah gelecek günlerde askıya çıktıktan sonrasında süratli bir halde Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı’nı yürüyüş yolları, bisiklet yolları, aydınlatmasıyla nitelikli ağaçlandırmasıyla beraber açmış olacağız.

Kızılırmak Projesi yalnız bu şehrin değil, Yenişehir’in, Yahyabey’in,  Kızılırmak’ın yada Üçlerbey Mahallelerinin değil, Sivas’ın vizyon projesi. Bu projeyi o yüzden oldukca oldukca önemsiyoruz. Bu projeyi bir devlet projesi olarak görüyoruz. Şehrin geleceğine etki edecek bir proje olarak görüyoruz. Kızılırmak’ın iki tarafında da proje uygulayacağımız bir alan var sadece o alanın iyelik sahibi Sivas Belediyesi olarak biz değil hemşehrilerimiz üstünde. Biz burada da 18 uygulayarak o bölgeyi kamulaştırma yüküne girmeden şu sebeple belediyenin kaldırabileceği bir yük değil. Oraya 18 uygulama hakkımızı kullanarak inşallah bu senenin sonunda bayındır durumunda iyelik problemi çözülmüş bir projeyi hayata geçirmiş olacağız. 2022 senesinde ilk etap olarak Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı’nı sağından ve solundan Bismillah diyerek projeye başlayıp 2023 yılına kadar belirli etaplarını tamamlayabilmek istiyoruz. Üniversitemizle de ortak emek harcama içerisindeyiz, onlarla da görüştük görkemli bir proje hazırlıyoruz, projede tamamlandığı vakit şehrimize kıymet katacak şehrimize yeni bir yaşam alanı oluşturacak Kızılırmak projesini hayata geçirmiş olacağız.” ifadelerine yer verdi.
 

KIZILIRMAK PROJESİ VE RECEP TAYYİP ERDOĞAN BULVARI ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR
Başkanımız Hilmi Alim, “Mahallemizin öteki bir problemi AKSU’nun devamı olan alanın temizlenmesi ve fena kokunun giderilmesi, bunun için de ihalemizi yaptık. AKSU’nun başlangıcı olduğu bölgede hem de bu mahalleyi ilgilendiren alanın Kızılırmak’a ulaşmış olduğu yere kadar altyapı ihalesini yapmış olup bu yıl tamamlamayı planlıyoruz. Kızılırmak projesiyle beraber peyzaj düzenlemesini ise gelecek yıl yapmış olacağız.

Öteki taraftan Yenişehir Mahallesi’ne ve bölge mahallelerimize hizmet edecek gençlik ve kültür merkezimizi de inşallah en kısa sürede şehrimize mahallelerimize kavuşturacağız. Gene cadde düzenlemeleri kapsamında Yahyabey Caddesi’ni de düzenleyeceğiz.

Öteki taraftan bu bölgeyle ilgili genel sorunlardan bir tanesi de terminal ve çevresinin düzenlenmesi. Hem girişinin hem de etrafındaki o görüntü şehrimize de yakışmıyor. Düzgüsel şartlarda geçen yıl yapmayı planladığımız bir proje idi sadece Pandemi şartlarından dolayı geciken bir proje, inşallah bu yıl içinde peyzaj düzenlemesi ile aydınlatmasıyla tamamlayacağız.

Gelecek yıl yeni itfaiye binamıza kavuşmuş olacağız, onunla beraber eski köy garajlarımıza yeni bir düzenleme yapmamız gerekiyor hem de orayı düzenleyerek Belediyemizin Zabıta Müdürlüğü’nü ve Ulaşım Müdürlüğü’nü de bu alana taşımayı planlıyoruz. Gene mahallelerimizin parkları ve bahçeleri mevzusunda da çalışmalarımız devam ediyor, yenileme çalışmalarımızı yapıyoruz. Bölgedeki okullarımızın mesele ve sıkıntıları camilerimizde yaşanmış olan mesele ve sıkıntıları da çözmek için elimizden gelen çabayı ve gayreti gösteriyoruz.” diyerek sözlerini noktaladı.

Konuşmaların arkasından Mahalle Meclisi Toplantısı sual yanıt bölümüyle son buldu.

 

Yazar hakkında

admin administrator

Bir cevap yazın