Candeğer Furtun retrospektifi Arter’de | Kültür-Sanat Haberleri

Candeğer Furtun’un Arter’de devam eden ilk retrospektif sergisi, sanatçının altmış yıla yayılan üretimini kapsayan ve seramiğe dair örneksiz yaklaşımlarını sunarken pratiğinin yaşamsal, felsefi, tarihsel, toplumsal ve siyasal sorunsallardan beslenen katmanlarına ışık tutuyor. Küratörlüğünü Selen Ansen’in üstlendiği sergi, sanatçının 1960’lı yıllardan bu yana ürettiği seramik ağırlıklı heykellerden ve nesnelerden oluşan geniş bir seçkiyi üretim süreçlerine birlikte rol alan arşiv malzemeleriyle bir araya getiriyor. Arter’in giriş ve -1. kat galerilerinde ücretsiz bir şekilde görülebilen Candeğer Furtun retrospektifini ziyaret için son gün 17 Nisan 2022.

Arter’in, ortalama üç yıla yayılan bir hazırlık sürecinin arkasından Selen Ansen küratörlüğünde gerçekleştirdiği sergi, Candeğer Furtun’un retrospektif niteliğindeki ilk sergisi olma özelliği taşıyor. Sergi Furtun’un 1960’lı yıllardan bu yana ürettiği seramik ağırlıklı heykellerden ve nesnelerden oluşan geniş bir seçkiyi üretim süreçlerine birlikte rol alan arşiv malzemeleriyle bir araya getiriyor.

Candeğer Furtun retrospektifi, sanatçının varlıklı biçim ve doku dünyasını yansıtan yüzden fazla yapıtını, atölyesindeki araştırma ve üretim süreçlerine yakından tanıklık eden arşiv malzemeleriyle bir araya getiriyor. Furtun’un sergide yer edinen yapıtları seramiğe yeni bir yön veren Bauhaus, Konstrüktivizm yada Soyut Dışavurumculuk benzer biçimde akımlarda ifadesini kabul eden özgürlük ivmesini yansıtmakla kalmıyor, varoluşsal bir yaklaşımla ele almış olduğu modern seramiğin sınırlarını da genişletiyor. Böylelikle, sanatında tesadüflere de izin vererek naturel süreçleri yapıtına dahil eden ve toprağı özgür bırakan Furtun’un, 1960’larda mühim bir dönüşüm geçiren seramik sanatına katkıları ziyaretçilerin deneyimine açılıyor.

SERGİNİN KİTABI ARTER KİTABEVİ’NDE

Candeğer Furtun retrospektifine birlikte rol alan bir kitap da Arter Yayınları vasıtasıyla okurlarla buluştu. Kitap, Selen Ansen’in sanatçının yapıtını serginin ortalama üç yılı kapsayan hazırlık sürecinden yola çıkarak “kabuk” terimi çevresinde ele alan küratoryal sunuş metniyle açılıyor. Kitapta, Hanife Ölmez’in Furtun’la gerçekleştirdiği, sanatçının hem yaşam hem de sanat öyküsünü şekillendiren deneyimlerine ışık tutan kapsamlı bir dere söyleşinin yanı sıra Füreya Koral’ın Furtun için 1994’te yazdığı ve ilk kez bu yayında okurla buluşan bir metni de yer ediniyor. Yazar Latife Tekin’in bu kitap için değindiği bir denemesine Deniz Artun’un sanat tarihsel bir incelemesi eşlik ederken kendileri de seramik sanatçısı olan Christie Brown, Phoebe Cummings, Sakine Çil ve Yasemin Özcan ise Furtun’un yapıtıyla “karşılaşmalarını” birer metinle yorumluyor. Ozan Francis Ponge’un çamura ithafen yazdığı “tamamlanmamış kasidesi”, Melike Abasıyanık Kurtiç, Ayda Arel, Gottfried Borrmann ve Seyhun Topuz’un Furtun’un üretiminin değişik dönemlerine ve katmanlarına odaklanan metinleri ve sanatçının seramik yolculuğunda kurucu işlevler üstlenmiş eğitim tecrübeleri, geçmiş sergileri ve atölyesindeki üretim süreçlerine ilişkin arşiv niteliği taşıyan fotoğraflar da bu monografinin kapsamını genişleten öteki katkıları oluşturuyor.

Tasarımını Emre Çıkınoğlu’nun üstlendiği kitapta Hadiye Cangökçe ve flufoto (Sulh Aras ve Elif Çakırlar) tarafınca çekilen sergiden görünüm ve röprodüksiyon fotoğrafları yer ediniyor. Candeğer Furtun başlıklı kitap, Arter Kitabevi’nden satın alınabilir yada kitabevi@arter.org.tr e-posta adresi üstünden sipariş edilebilir. Pazartesi hariç her gün 11:00–18:00 saatlerinde parasız ziyaret edilebilen Arter Kütüphanesi’nde kitabın sayfaları karıştırılabilir.

Arter’in giriş katındaki Galeri 0’da başlayıp Galeri -1’de devam eden Candeğer Furtun sergisi için bilet gerekmiyor.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.