Direklerarası Izleyici Ödülleri verildi | Kültür-Sanat Haberleri

Ödüle layık görüldüler

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kent Tiyatroları’nın oyunu ‘Yaftalı Tabut’, Direklerarası Izleyici Ödülleri’nden ‘Ensemble’ branşında, ‘İki Efendinin Uşağı’ oyunuyla Burhan Şeşen ile Gökhan Şeşen ise Örneksiz Tiyatro Müziği branşında ödüle layık görüldü.

Kozyatağı Gönül Ideal & Gazanfer Özcan Sahnesi’nde düzenlenen bir törenle sahiplerini kabul eden ödüller, yüzlerce oyun ve performans arasından tiyatro izleyicilerinin yapmış olduğu değerlendirme sonucunda belirlendi.

Senenin en başarıya ulaşmış yapımlarından biri olarak değerlendirilen ‘Yaftalı Tabut’, Direklerarası Izleyici Ödülleri’nde; oyuncuların performansı, oyun sırasındaki uyumları, birbirlerini tamamlama ve bütünleşmelerinin değerlendirildiği ‘Ensemble’ branşında ödül almaya hak kazanmıştır.
‘Ensemble’ branşında ödülü almak için ‘Yaftalı Tabut’ oyuncularının sahneye çıkmış olduğu törende, Bensu Orhunöz ekip adına ödülü kabul etti.

Örneksiz Tiyatro Müziği branşında ödülü almak için sahneye çıkan Gökhan Şeşen, ödülü ‘İki Efendinin Uşağı’ oyuncularından vefat eden sanatçımız Ali Murat Altunmeşe’ye ithaf etti.
Ödül alan sanatçılarımıza İBB Kent Tiyatroları adına teşekkür eder, başarılarının devamını diliyoruz.

Yaftalı Tabut
Adına tarihin dipnotlarında rastlayabildiğimiz, Türkiye’nin ilk hanım oyun yazarı, kuramcı, aktivist, toplumsal ve siyasal yaşamın her alanında öncü Fatma Nudiye Yalçı’nın hikâyesi. 1920’lerde başlamış olan mücadelesine Dr. Hikmet Kıvılcımlı ve Nazım Hikmet de birlikte rol alıyor. Bilgesu Erenus’un yazdığı Yelda Baskın’ın yönettiği oyunda Bensu Orhunöz, Selin Türkmen, Ceren Hacımuratoğlu, Lale Kabul, Nazan Yatgın Palabıyık, Şenay Bağ, Yeşim Mazıcıoğlu rol alıyor.

İki Efendinin Uşağı
Pantolone, kızı Dottore’yi oğlu Slvio ile evlendirmeye karar vermiştir ve evinde bir merasim düzenler. Gençler birbirlerine aşıktır sadece daha ilkin Pantolone’nin kızını evlendirme sözünü verdiği ve öldüğünü sandıkları Federico Rasponi’nin bu törene gelmesiyle işler karışır. Sözlü gelenekten beslenen İtalyan Halk Tiyatrosu Commedia Dell Arte’nin seçkin örneklerinden önde gelen ve uşak Truffaldino’nun kurnaz hazırcevaplığı ile ilerleyen oyun seyircilerine keyifli bir seyir sunuyor. Carlo Goldoni’nin yazdığı Aslı Öngören’in yönettiği oyunda, Çağlar Ozan Aksu, Dolunay Pircioğlu, Eraslan Sağlam, Hamit Erentürk, Mert Şahit, Murat Bavli, Müslüm Tamer, Seda Çavdar
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.