Fotoğrafçıların gözüyle anlatılacak | Kültür-Sanat Haberleri

Fotoğrafçıların gözüyle anlatılacak

Kütahya Valiliği öncülüğünde Evliya Çelebi Fotoğraf Derneğince (EÇFOD) düzenlenen “Zaferin 100. Senesinde Kütahya’dan Dumlupınar’a Fotoğrafçılar Maratonu” ile Gazi Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün Büyük Saldırı’u yönettiği ve binlerce şehidin verildiği toprakların fotoğraflarla anlatılması amaçlanıyor.

24-26 Haziran’da dijital renkli yada siyah-beyaz fotoğraflar ile drone fotoğrafları olmak suretiyle iki kategoride yapılacak maraton, şehir merkezi ile Başkomutan Meydan Muharebesi’nin geçmiş olduğu Altıntaş ve Dumlupınar ilçelerindeki şehitlik ve anıtların bulunmuş olduğu alanları kapsayacak.

EÇFOD Başkanı Emel Oğur, AA muhabirine, müessese ve kurtuluşun şehri olan Kütahya‘nın binlerce şehidi kucaklayarak şehitler ve şehitlikler diyarı bulunduğunu söylemiş oldu.

Dumlupınar ve Altıntaş’ın, Kurtuluş Savaşı ile Gazi Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün yönettiği Büyük Saldırı’un en çetin mücadelelerinin yaşandığı toraklar bulunduğunu belirten Oğur, “Bu topraklarda, Türkiye’nin her tarafınca binlerce şehitler verildi. Büyük kahramanlıklar yaşandı. Bundan dolayı burası Türkiye’nin kurtuluş mücadelesindeki en mühim dönüm noktasıdır.” dedi.

Oğur, fotoğrafçılar maratonunda çekilecek fotoğraflarla tarihe bir not düşmek istediklerini dile getirdi.

“FOTOĞRAFÇILAR HİSSETTİKLERİNİ ÇEKTİĞİ FOTOĞRAFLARA YANSITACAK”

Büyük Zaferi duygu yüklü fotoğraf kareleriyle anlatmak istedikleri vurgulayan Oğur, şu şekilde devam etti:

“Gayemiz, fotoğrafçıların gözüyle binlerce şehit verilen bu toprakları fotoğraf kareleriyle anlatmak ve gelecek nesillere aktarmak istiyoruz. Buralarda fazlaca güzel fotoğraf karelerinin çekileceğine inanıyoruz. Bundan dolayı büyük zaferin yaşandığı bölgede fotoğraf çekerken inanılmaz duygular yaşıyoruz. Türkiye’nin dört bir tarafınca gelecek olan fotoğrafçılar da orada geçmişte yaşananları hissedecek ve hissettiklerini çekecekleri fotoğraflara yansıtacaklarını düşünüyoruz. Bölgede çekilecek her bir kare fotoğrafın duygu yüklü, zaferi en güzel şekilde özetleyen fazlaca kıymetli, büyük anlamlar yüklü fotoğraflar olacağına inanıyoruz.”
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.