İş Sanat’ta Venezuela Simon Bolivar Senfoni Orkestrası fırtınası

Venezuela’da toplumsal mesuliyet amacıyla kurulan Venezuela Simon Bolivar Senfoni Orkestrası, 6 ve 7 Nisan’da İş Sanat’ta gerçekleştirdiği iki konserin peşinden, 8 Nisan’da konservatuvarlar ve güzel sanatlar liselerinin müzik kısmı öğrencilerine hususi parasız bir konser verdi.

Uzun bir aradan sonrasında İstanbul’da seyircisiyle buluşan ve izleyicilerin yoğun ilgi gösterdiği dünyaca meşhur Venezuela Simon Bolivar Senfoni Orkestrası’nın ilk gün konserinde orkestra şefi Christian Vasquez yönetiminde çellist Poyraz Baltacıgil yer aldı. Konserde Antonín Dvořák’ın Si Minör Çello Konçertosu ve Sergey Prokofyev’in 5. Senfonisi seslendirildi.

Venezuela Simon Bolivar Senfoni Orkestrası’nın sahne almış olduğu ikinci konser ve genç müzisyenlere hususi üçüncü konserin repertuvarında Antonio Estévez, Evencio Castellanos, Paul Desenne Silvestre Revueltas Sánchez benzer biçimde Amerikalı ve Latin Amerikalı bestecilerin eserlerine yer verildi. Konserin ilk bölümünde orkestrayı Andrés David Ascanio yönetirken, batonu konserin ikinci bölümünde orkestra şefi Christian Vasquez devraldı. Leonard Bernstein’ın unutulmaz eseri “Batı Yakasının Hikâyesi” müzikalinin orkestraya uyarlanan senfonik danslarının da seslendirildiği konserde seyircilere unutulmaz anlamış olur yaşatan orkestra, enerjik performanslarıyla onlarca kere bise çağrı edildi.

8 Nisan’da Darüşşafaka Eğitim Kurumları’na sürpriz ziyaret gerçekleştiren Venezuela Simon Bolivar Senfoni Orkestrası üyeleri, müzik ile ilgilenen öğrencilere orkestra şefi Andrés David Ascanio’nun katılımıyla 1 saat devam eden imalathane düzenleyerek, mini bir konser de verdiler.

Venezuela Simon Bolivar Senfoni Orkestrası’nın tamamı seyircili kaydedilen konserleri Ramazan Bayramı’nda İş Sanat’ın YouTube kanalında yayınlanacak.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.