‘Locus Solus’ sergisi Arter’de | Kültür-Sanat Haberleri

Arter’in, tabiat fikri çevresinde kurgulanan Locus Solus başlıklı yeni grup sergisi 31 Mart’ta ziyarete açılıyor. Küratörlüğünü Selen Ansen’in üstlendiği Locus Solus, Arter Koleksiyonu’ndan seçilen yapıtlarla, bu sergi için üretilmiş işlerin de aralarında yer almış olduğu mekâna özgü büyük ölçekli üretimleri bir araya getiriyor.

Tacita Dean

Tacita Dean

Locus Solus başlıklı grup sergisi, merkezine almış olduğu tabiat fikrini yapaylık terimi üstünden ve suni olanın merceğinden incelemeyi amaçlıyor. Tabiat ile kültürün birbirlerine nüfuz etme ve karşılıklı etkileşim kurma biçimlerini irdeleyen sergi, hem de organik ortamların yaşam üstündeki etkilerini, organik süreçler ve insan elinden çıkma yapılarla madde, düş ve his arasındaki kesişme alanlarını inceliyor. Sergi izleyiciyi yeraltının, yeryüzünün ve göklerin âlemleri, bilinçdışı alanlar, bir varmış bir yokmuş, dönüştürülmüş, yitirilmiş yada düşlenmiş yerlerle çeşitli manzaralar içinde bir yolculuğa çağrı ediyor.

Murat Akagündüz

Murat Akagündüz

Arter’in 3. ve 4. kat galerilerine yayılan Locus Solus, Latincede “yalnız yer” yada “biricik yer” anlamına gelen başlığını Raymond Roussel’in aynı adlı romanından ödünç alıyor. Sergi maden, nebat, hayvan ve insan varoluşları arasındaki karşılıklı ilişkileri, bu varoluşların birbirlerine aidiyetlerini ve nüfuz etme biçimlerini yine düşünmeyi amaçlıyor. Her biri kendi başına bir dünya oluşturan yapıtlar bir araya gelmiş olarak, doğayı mitolojilerin, kolektif inanç ve ritüellerin, bireysel hikâye ve deneyimlerin, toplumsal korkuların ve arzuların beslediği ve biçimlendirdiği, kültürel ve tarihsel bir yapı olarak düşünmeyi öneren bir edinim sunuyor. Tabiat ile kültürün birbirini içeren ayrılmazlıklarını vurgulayan yapıtlar, tarih süresince oluşturulmuş yerleşik kategorilerden kopmayı arzularken bir taraftan da kökleri derinlere uzanan bu ikiliklere ışık tutuyor. Locus Solus her şeyden ilkin, tabiat ananın bizim dışımızda mevcud, gelişen ve yok olup giden şeylerin ve varlıkların bir kataloğundan ibaret olmadığının farkındalığı ve günümüzde tabiat ananın doğallığının artık verili sayılamayacağı kanaati üstüne temelleniyor.

Maddalena Ambrosio

Maddalena Ambrosio

Sergide Yer Alan Sanatçılar

Murat Akagündüz, Jananne Al-Ani, Halil Altındere, Maddalena Ambrosio, Yüksel Arslan, Claus Böhmler, Xuefeng Chen, Tacita Dean, Osman Dinç, İnci Eviner, Thomas Geiger, Jytte Høy, Ahmet Doğu İpek, Eva Jospin, Ella Littwitz, Miklós Onucsán, Panamarenko, Sarkis, Yehudit Sasportas, Erinç Seymen, Bülent Şangar, Yaşam Şaşmazer, Cengiz Tekin, Endre Tót, Thu Van Tran, Mariana Vassileva, Werner Zellien

Arter’in güncel programlarına ilişkin daha detaylı bilgiye www.arter.org.tr adresinden erişilebilir. Arter Pazartesi hariç her gün açık.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.