Michelin Rehberi’nin yeni destinasyonu İstanbul oldu

38’inci destinasyon İstanbul

Michelin Rehberi’nin 38. destinasyonu, İstanbul oldu. Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısına, Kültür ve Gezim Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanı sıra Michelin Rehberi Internasyonal Direktörü Gwendal Poullennec de katıldı. Ersoy, görüşmede yapmış olduğu konuşmada, Türk mutfağının binlerce senelik geçmişiyle dünya mutfakları içinde ayrıcalıklı bir yere haiz bulunduğunu belirterek, “Günümüzde de birçok ödüllü restorana ev sahipliği meydana getiren İstanbul, bir tek Türkiye’nin gastronomi başkenti değil, hem de dünyanın önde gelen gastronomi şehirlerinden biri olmaya adaydır.” dedi.

Nisan ayında, yeme-içme sektörünü desteklemek amacıyla bakanlık belgeli restoran ve otellerde KDV oranını yüzde 18’den yüzde 8’e düşürüldüğünü aktaran Mehmet Nuri Ersoy, şunları kaydetti: Kıymetli mirasımızı tüm dünyayla paylaşmak ve etkili bir şekilde tanıtarak Türk mutfağının markalaşmasını sağlamak, Bakanlık olarak bizim için oldukça büyük ehemmiyet taşıyor. Bu kapsamda, İstanbul’un yeme-içme kültürünü ön plana çıkardığımız tanıtım filmimiz 140 ülkede tv ve dijital mecralarda gösterildi. Kısa sürede dünyanın en fazla ziyaret edilen dijital platformları arasına giren GoTürkiye’nin YouTube kanalında da bu film seyirciyle buluşmaya başladı.

Mehmet Nuri Ersoy, dünyanın mühim gezi dergilerinde yer edinen “Avrupa’da gezi edilmesi ihtiyaç duyulan en iyi şehirler” sıralamasında, İstanbul’un en üst sıralarda bulunduğunu vurgulayarak, “Bu başarılar kendi kendine olmuyor. 2019 senesinde, Bakanlığımız tanıtma mevzusunda köktencilik bir değişikliğe giderek, Türkiye Gezim Tanıtım ve Geliştirme Ajansını hayata geçirdi. Ajansla beraber Türkiye, dünyada açık ara en yoğun ve etkili tanıtım meydana getiren ülke oldu. Şu anda 27 ülkede oldukça yoğun, 120’den fazla ülkede ise yoğun olarak ulusal/global tv kanalları ve dijital mecralar vasıtasıyla tanıtım yapıyoruz” diye konuştu.

Turizme ilişkin meydana getirilen çalışmalara değinen Mehmet Nuri Ersoy, geçen yıl ilki meydana gelen Beyoğlu Kültür Yolu Festivali’nin yanı sıra bu yıl Ankara, İzmir ve Diyarbakır’da da festivaller düzenleneceğini dile getirdi.

Mehmet Nuri Ersoy, İstanbul’da geleneksel tatlarla dünya lezzetlerinin aynı anda sunulduğuna dikkati çekerek, “İstanbul, geçmişi 1900’lü yıllara uzanan, dünyanın en üst yeme-içme standartlarına haiz restoranlarını bünyesinde barındıran Michelin Guide’a şu demek oluyor ki Michelin Rehberi’ne katılmış durumda. Michelin Rehberi’nin İstanbul yeme-içme sektörüne gösterdiği bu ilgi, Türkiye’nin gastronomi turizminde de ön sıralarda bulunduğunun bir göstergesidir” dedi.

Michelin Rehberi’nin, özgünlüğü ve çeşitliliğiyle öne çıkan işletmeleri yeni bir perspektifle global sahneye taşıyacağını aktaran Mehmet Nuri Ersoy, “İstanbul’un arkasından, kendine özgü mutfağı ve örneksiz işletmeleriyle İzmir, Bodrum ve Çeşme’nin de Michelin Rehberi içine alınacağına yürekten inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye’nin, BM Dünya Gezim Örgütü’nün 2021 verilerine gore dünyanın en oldukça gezgin alan ülkeleri sıralamasında 2019 rekorunu geride bırakarak dördüncülüğe yükseldiğinin altını çizdi. Türkiye’deki yeme-içme sektörünün bu başarıda mühim rollerden birine haiz bulunduğunu dile getiren Ersoy, şunları ekledi: Nitekim gastronomi turizmi hem bayağı hem de nitelikli turisti çekerek gezim gelirlerini mühim seviyede artırıyor. Michelin Rehberi’yle İstanbul için meydana getirilen iş birliği bu bağlamda da mühim bir atılımdır. Yeme-içme sektörümüz, Michelin Rehberi’nden almış olduğu bu destekle şüphesiz global gastronomi turizmi hareketliliğinden hak etmiş olduğu oranı alacak ve İstanbul marka kıymetini sağlamlaştırarak, dünya ‘gastrocity’leri içinde önemini artıracaktır. Tamamen bağımsız ve gizli saklı Michelin denetçileri tarafınca takip edilen kapsamlı süreç sonunda rehberde yer alacak işletmelerimiz ve öteki ayrıntılar Michelin tarafınca 11 Ekim’de düzenlenecek törenle açıklanacak.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.