‘Muse & Memory’ sergisi Galeri Diani’de

Nilüfer Yıldırım’ın 2 Nisan -20 Nisan tarihleri içinde Galeri Diani’de açacağı “Muse and Memory” sergisi iki kavramdan oluşuyor. ”Muse” terimi, belli belirsiz figürlerin kadınsı bir biçim sunmuş olduğu kağıt üstüne yağlı boya eserlerden oluşuyor.

Bu emekler, sanatçının otoportreleri yada ona esin veren kişilerin portrelerini yansıtıyor adeta. Katmanları genel portrenin içinde beliren ve kaybolan değişik figürleri ve serbestlikleri ile hem gizemli hem de davetkar duruşları izleyiciyi karşılıyor. Bu seride izleyiciyi sanatçının yeşil, sarı ve mavi tonlu renk paleti bekliyor.

“Memory” terimi sanatçının 2021’de süregelen ‘Garden of Memory’ serisindeki büyük ölçekli eserlerin devamını oluşturuyor. Oldukça daha ufak ölçekli olan Muse’ların serbestliğinin aksine, hakkı verilmiş bir disipline haiz olan bu eserler sanatçının ısrarlı sorgulamasını gözler önüne seriyor. Bu eserlerinde çizgiden yola çıkarak renk, şekil ve bütünü vurguluyor. Resimlerde tekrarlanan kontür benzeri çizgiler renklerin değişik varyasyonlarda birleşimleri ile bir araya gelmesini sağlıyor. Teknik olarak bir farklılığa giderek tuval üstüne yumuşak pastel kullanıyor.

Nilüfer Yıldırım’ ın “Muse & Memory” sergisini 2 Nisan – 20 Nisan 2022 tarihleri arası Galeri Diani’de ziyaret edebilirsiniz.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.