Renkler Grubu Baykuş Sergisi’yle Afyonkarahisar’da

40 seramik sanatçısının 63 eseriyle katılmış olduğu ‘Renkler Grubu Seramik Sergisi Baykuş’ Afyonkarahisar M. Rıza Çerçel Kültür Merkezi’nde sanatseverlerin ziyaretine açıldı.

A. Baha Örken, Bahadır Cem Erdem, Betül Aytepe Serinsu, Burcu Öztürk Karabey, Canan Gürel Ak Ece Kanışkan, Emel Mülayim, F.Betül Karakaya,a Fatih Karagül, Ferit Cihat Sertkaya, Hakan Ergun, Hakan Pekyaman, Halil İbrahim Çakır, Hasan Şahbaz, Hatice Aybike Karakurt, İlhan Marasalı, Kadir Ertürk, Kamuran Ak, Kamuran Hasret Sarnıç, Leyla Kubat, M. Berrin Kayman, M. Candan Güngör, Meliha Coşkun, Melise Engineri, Mine Ergun, Mutlu Başkaya, Nilüfer Nazende Özkanlı, Nurtaç Çakar, Özgür Kaptan, Hasret Özer Tuğral, Pınar Genç, S. Veysel Hususi, Seranur Gündoğdu Dodevski, Serap Ünal, Sercan filiz, Sevim Çizer, Soner Genç, Temel Köseler, Vefa İrdelp ve Yongmoon Kim‘in çalışmalarından oluşan 63 eserin teması Baykuş kuşunu oluşturuyor.

Prof. Dr. Pınar Genç, sergiyle ilgili olarak değindiği yazıda şu ifadeleri kullanıyor:

BİR TEMA 40 AYRI YORUM

Puhu olarak da malum Baykuş, haiz olduğu hususi fizyolojik kabiliyetleri ve zekasıyla çağlar boyu insanların ilgi odağı olmuş ve kültürlerinde yansımasını bulmuş kuş türlerinden biridir. Pek oldukça sanatçının da mevzusu olarak görsel sanatlarda ifade edilmiştir. Yuvarlak kafası, kuvvetli pençeleri ve dev gibi gözleriyle yırtıcı kuş tayyare kedi görünümünde sevimliliğiyleyiz seramik sanatçılarını da tesiri altına almayı başararak bu serginin teması olmuştur. 40 seramik sanatçısının katılımıyla gerçekleşen sergide, sanatçıların kendi biçim ve teknikleriyle yarattıkları baykuş temalı seramik eserlerin bir arada sergilenmesiyle ortaya çıkan etkisinde bırakan görsellik, ortak bir temanın her sanatçıyı iyi mi değişik etkilediğini de gözler önüne sermektedir.

DOĞA HARİKASI BAYKUŞA DOĞAL OLMAYAN YAFTA

Bir çok kültürde ve Anadolu’da ölüm habercisi ve uğursuz olarak yaftalanan baykuş, Tanrıça Athena’nın hayvanı olarak Atina’nın ilk sikkesinde ‘M.Ö.VI.yy.) bir yüzünde Athena’nın başı, öteki yüzünde ise baykuş figürü yer almış, güç ve zeka simgesi olarak bu sikkeler üç yüzyıl süresince kullanılmıştır. Biz sanatçılar baykuş temalı bu serginin Anadolu’nun bağrında olmasıyla, tabiat harikası baykuşun talihsiz “ölüm habercisi ve uğursuz” yaftasının artık silinmesine ve ona karşı olan negatif davranışların yok olmasına katkı sağlamasını umut etmekteyiz. Baykuşlar kırsalda yaşayan insanlara, kemirgenlerden ve yılanlardan korunmak için benzersiz bir hizmet sunmaktadırlar. Bir baykuş ailesinin yok edilmesi herhangi bir bölgede yaşayan zararı dokunan baykuşa etçil olması sebebiyle yapıştırıldığını var sayarsak, göçmen bir kuş türü olan etçil leyleğin mönüsünde kurbağa, yılan ve toprak canlıları olmasına karşın neredeyse mukaddes sayılmakta ve insanoğlu tarafınca korunmaktadır. İki etçil ve birbirinden güzel bu hayvanların arasındaki insanların idrak zıtlığının nereden kaynaklandığı merak mevzusudur.

Sergide yer edinen eserlerde 40 sanatçının baykuştan iyi mi etkilendiğini ve eseri üstünde onu iyi mi yansıttığını araştırma fırsatı karşımıza çıkmaktadır, bu yönüyle sergi hepimize coşku ve keyif vermektedir. İzleyenlerin de bizim heyecanımıza ortak olmasını diliyoruz.

Renkler Grubu Seramik Sergisi: Baykuş
08-28 Mart 2022
M. Rıza Çerçel Kültür ve Sanat Merkezi
Afyonkarahisar
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.