‘Roma’nın Sınır Garnizonu Zerzevan Kalesi Fotoğraf Sergisi’nin aç

Diyarbakır’da zamanı Zerzevan Kalesi’nde kazılarla ortaya çıkarılan eserler ve İçkale Arkeoloji Müzesi’nde ‘Roma’nın Sınır Garnizonu Zerzevan Kalesi Fotoğraf Sergisi’nin açılışı, Kültür ve Gezim Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafınca yapılmış oldu.

Kültür Gezim Bakanlığı öncülüğünde; Diyarbakır Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ile Dicle Üniversitesi iş birliğiyle düzenlenen ‘Doğu’nun Kanatları’ kültür- sanat etkinlikleri sürüyor.

Sur ilçesindeki İçkale Arkeoloji Müzesi’nde eserlerin ilk kez fotoğraflarla sergilendiği ‘Roma’nın Sınır Garnizonu Zerzevan Kalesi Fotoğraf Sergisi’nin açılışına Kültür ve Gezim Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Vali Münir Karaloğlu, AK Parti milletvekilleri Oya Eronat, Ebubekir Bal, Sur Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Abdullah Ziraatçi ile AK Parti Diyarbakır İl Başkanı Muhammet Şerif Aydın, Dicle Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aytaç Coşkun katıldı.

Mehmet Nuri Ersoy ve beraberindekiler, sonrasında hem eserlerin hem de fotoğrafların olduğu alanı gezdi. Ersoy, müzede en fazlaca dikkat çeken eserlerden kabul edilen Zerzevan Kalesi’ndeki kiliseye ilişik 1500 senelik ‘mukaddes vaftiz kovası’nı yakından inceleyerek yetkililerden informasyon aldı.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.