Uçan Süpürge Internasyonal Hanım Filmleri Festivali’nin posteri hazı

Uçan Süpürge Internasyonal Hanım Filmleri Festivali‘nin bu yılki posteri her yaştan kadının beraber inşa etmiş olduğu mirasa ve tabiatın eşitliğine odaklanıyor. Poster, bayanların mücadelede ve yaşamda bir arada olmasına vurgu yapıyor. Ek olarak dünden bugüne beraber yaratılan feminist mücadelenin mirasını, geleceğe de beraber taşımaya ve doğayla iç içe, tahakkümsüz bir yaşama işaret ediyor.

Uçan Süpürge Internasyonal Hanım Filmleri Festivali, 26 Mayıs’ta ‘Onur Ödülü’, ‘Bilge Olgaç Başarı Ödülü’, ‘Genç Cadı Ödülü’ ve ‘Tema Ödülü’nün sahiplerine verileceği açılış töreniyle başlamış olacak.

Bu yıl, ‘Onur Ödülü’; Şerif Sezer’e, ‘Bilge Olgaç Başarı Ödülü’; Sevinç Yulaç, Ayşenil Şamlıoğlu ve Anna Maria Aslanoğlu’na, ‘Genç Cadı Ödülü’ ise Nazlı Bulum’a verilecek. 5 Haziran’a dek sürecek festival Ankara’da sinemaseverleri ağırlayacak. Ek olarak programda yerli ve internasyonal konuklarla söyleşiler, paneller ve gösterimlerin arkasından sohbetler de yer alacak.

Dünyanın dört bir yanından yönetmen koltuğunda bayanların oturmuş olduğu filmlerin sinemaseverlerle buluşacağı festival programı ise gelecek günlerde açıklanacak.

Uçan Süpürge Internasyonal Hanım Filmleri Festivali 25 senedir olduğu şeklinde bu yıl da dünyanın çeşitli ülkelerinden hanım sinemacıların filmleriyle seyircilerini buluşturmayı planlıyor. Bu yıl festivalde, İspanya’dan Hindistan’a, Ukrayna’dan Vietnam’a kadar 60’ı aşkın hanım yönetmenin filmi gösterilecek. Festivalde gösterilecek filmler içinde meşhur yönetmen Icíar Bollaín’in San Sebastian’da prömiyerini meydana getiren ve ‘En İyi Bask Filmi Ödülü’nü alan son yapımı ‘Maixabel’ de yer ediniyor. Film, siyasal bir adam öldürmeye kurban giden eşinin katiliyle “hepimiz ikinci bir şansı hak eder” diyerek yüzleşen Maixabel Lasa’nın gerçek yaşam öyküsüne dayanıyor. Romanyalı oyuncu ve yönetmen Alina Grigore’nin San Sebastian Film Festivali’nden ‘En İyi Film Ödülü’ ile dönen filmi ‘Mavi Ay’ ise Romanya’nın kırsal bir bölgesinde yaşayan Irina ve sorunlu ailesinin ilişkisinden yola çıkarak karmaşık aile ilişkilerini sorguluyor.

Hindistanlı yönetmen Payal Kapadai’nin Cannes Film Festivali’nde ‘En İyi Belgesel Ödülü’nü alan filmi ‘Hiçbir Şey Bilmediğimiz Bir Gece’ ise uzaktaki sevgilisine mektuplar yazan üniversite talebesi L ve mektupları üstünden Hindistan’ın toplumsal ve politik atmosferinin değişimine eleştirel bir bakış geliştiriyor.

Kateryna Gornosta’nın geçen yılki Berlin Film Festivali’nde prömiyerini meydana getiren filmi Stop – Zemlia ise günümüz Ukraynası’nda bir gelişme hikayesine odaklanıyor. Gornosta’nın kendi hikâyesiden yola çıkmış olduğu filmimizde, içine kapanık bir genç olan Masha’nın kendini keşfetme öyküsü öne çıkıyor. Festivalde seyirciyle buluşacak başka bir gelişme hikâyesi ise Vietnam’dan. Ha Le Diem’in filmi ‘Children of the Mist’, bayanların çocuk yaşta evlendirildikleri Şimal Vietnam’ın dağlık bölgesinde yaşayan 13 yaşındaki Di’nin hikayesine odaklanıyor.

Festivalde internasyonal filmlerin yanısıra Türkiyeli yönetmenler Ceylan Örneksiz Özçelik ve Senem Tüzen’in yeni filmleri de yer ediniyor. Ceylan Örneksiz Özçelik’in ‘Cadı Üçlemesi’nin ikinci filmi ’15+’, kendilerine sertlik tatbik eden kocalarını öldüren Aylin ve Havva’nın mektuplarını takip eden deneysel bir belgesel. Ana Yurdu’yla tanınan Senem Tüzen’in Adam Isenberg ve Noah Amir Arjomand ile beraber yönettiği, 41’inci İstanbul Film Festivali’nin Ulusal Belgesel Yarışması’ndan ‘En İyi Film Ödülü’ ile dönen ‘Eat Your Catfish’ ise ALS’li Kathryn’in bakış açısından bocalayan bir aile portresi çiziyor.

Ek olarak bu yıl festival programı kapsamında gösterilecek filmler içinde Berlin Internasyonal Film Festivali’nin ödüllü filmleri de bulunuyor. Berlinale’de büyük ödül Altın Ayı’yı kazanan Carla Simón imzalı Alcarràs, Natalia López’in yönettiği Jüri Hususi Ödüllü ‘Robe of Gems’, Kaltrina Krasniqi’nin ilk uzun metrajlı tasarı filmi olan ‘Vera Dreams of the Sea’ ile Nina Menkes’in fazlaca ses getiren filmi ‘Beynimiz Yıkanmış’, Ankara’da seyircisiyle buluşacak.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.