‘Yönetmenin Seçimi’ İstanbul Çağıl’de | Kültür-Sanat Haberleri

İstanbul Çağıl Beyaz perde, Türk Tuborg A.Ş.’nin katkılarıyla hazırladığı nisan programında İlk filmi Kar’dan sonrasında ikinci uzun metrajı Beni Sevenler Sıralaması ile 40. İstanbul Film Festivali’nde Altın Lale ödülünü kazanan Emre Erdoğdu’yu konuk ediyor.

Emre Erdoğdu

Emre Erdoğdu

Erdoğdu’nun sinemacılık hikâyesini besleyen 5 filmden oluşan seçkisinde Sophie Fiennes’in Karşınızda Grace Jones, Jim Jarmusch’un Cennetten de Acayip, Michael Haneke’ninn Piyanist, Aleksey Balabanov’un Kargo 200 ve Şerif Gören’in Beyoğlu’nun Arka Yakası filmleri içeriyor.
“Yönetmenin Seçimi: Emre Erdoğdu”, 20-30 Nisan tarihleri içinde müzenin internet sayfası üstünden çevrimiçi ve ücretsiz bir şekilde izlenebilir.

CENNETTEN DE GARİP, 1984
20-22 Nisan
Yönetmen: Jim Jarmusch
Oyuncular: John Lurie, Eszter Balint, Richard Edson

Jim Jarmusch’un bu ikinci uzun metrajı, Amerikan indie sinemasının mihenk taşlarından. Başıboş gezen Willie, arkadaşı Eddie ve onu ziyarete gelen kuzeni New York’un güneydoğusundan otomobille yola çıkarlar. 67 durağan(durgun) sahne ve üç bölümden oluşan anlatı yapısından Antonioni sinemasına benzer siyah-beyaz fotoğraf dokusuna, John Lurie’nin (hem de filmin üç başrolünden biri) yapmış olduğu yaylı müzikten filmin imza şarkısı olan Screamin’ Jay Hawkins’in “I Put a Spell on You”suna, Cennetten de Acayip hem Amerikan hem Avrupalı olmakla birlikte, kendine özgü garipliği de içinde taşır.

PİYANİST, 2001
22-24 Nisan
Yönetmen: Michael Haneke
Oyuncular: Isabelle Huppert, Annie Girardot, Benoît Magimel

Haneke’nin 1983’te yayımlandığında vaka yaratan Elfriede Jelinek’in aynı adlı romanından uyarladığı film, klasik müzik dünyasıyla sapkın hanım cinselliğini bir arada konu alıyor. Viyana Konservatuarı’nda piyano profesörü olan ve annesiyle kapalı, sınırları muğlak bir ilişki yaşayan Erika’nın genç piyanist talibi Walter ile tanışmasıyla hayatındaki denge alt üst olur. Film Cannes’da Jüri Büyük Ödülü’nün yanında iki başrol oyuncusuna da ödül kazandırmıştı. Sarsıcısı olmasıyla birlikte duygusal, bilhassa Huppert’in oyunculuğuyla fanatik bırakan bir film.

BEYOĞLU’NUN ARKA YAKASI, 1986
24-26 Nisan
Yönetmen: Şerif Gören
Oyuncular: Tarık Akan, Oya Aydoğan, Erdal Özyağcılar

Eşiyle tartışmasının peşinden bir gecelik kaçamak yapmak isteyen işgören Haydar’ın başından geçenleri takip eden filmin başrolünde Beyoğlu sokakları var. Bir taraftan kiliselerinden Galata Kulesi’ne Pera zamanı üstüne çekim icra eden bir film ekibi, bir taraftan fahişesi, polisi, arabeski, “artiz”i ve Markiz’i ile sonu karakolda biten Beyoğlu’nun renkli gece yaşamı. Şerif Gören, Beyoğlu güzellemesi ve nostaljisi kadar o nostaljinin parodisini de yaparken artık körleşmiş aynasından Yeşilçam’ın kendisine de bakıyor.

KARGO 200, 2007
26-28 Nisan
Yönetmen: Aleksey Balabanov
Oyuncular: Agniya Kuznetsova, Aleksey Poluyan, Leonid Gromov

Film, Rusya’nın Afganistan’ı işgal etmiş olduğu dönemde ölen askerlerin ülkeye kargoyla gönderilen tabutlarına verilen addan alıyor. Sovyetler Birliği’ndeki komünist sistemin yavaş yavaş sonuna geldiği 1984’te bir gece Komünist Parti genel sekreterinin kızı kaybolur. Bilimsel ateist bir profesör, sapık bir polis, diskotekte takılan amaçsız gençler şeklinde karakterler sunan filmin aslolan karakteri ve kurbanı başına korku filmine benzer kötülüklerin geldiği Angelika’dır. Yönetmenin kendi gençlik günlerinden esinlenerek çekmiş olduğu film, güldürü unsurları barındırsa da çürümüş bir topluma dair fazlaca karanlık bir fotoğraf çiziyor.

KARŞINIZDA GRACE JONES, 2017
28-30 Nisan
Yönetmen: Sophie Fiennes

Bugüne dek heykel şeklinde duruşuyla pop müzik dünyasının yaşayan en unutulmaz ikonlarından Jamaikalı müzisyen üstüne olan bu belgesel şapka ve maskelerin altındaki gerçek Grace Jones’u arıyor. Bir taraftan sahnede tirana dönüşen ve bir tek varlığıyla onca kuşağa esin deposu olmuş bir süper- insan, bir taraftan da babasıyla halen tam hesaplaşamamış, gittikçe yaşlanan, makyajsız ve kırılgan bir karı. Jamaika’da ailesiyle beraber geçirdiği kişisel sohbetlerden, reggae dünyasının mega prodüktörü Sly ile telefon konuşmasına, elindeki malzemeyi iyi kurgulamış, duygusal olarak şarjlı, elektrik saçan Grace Jones’a yakışır seviyede, yürekli tek tek film.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.